MocSnu.pl

Jak zadbać o sen małego dziecka?

Od jakości snu małego dziecka zależy nie tylko jego rozwój, ale również komfort rodziców. Trudno oczekiwać, że ktoś będzie naprawdę zadowolony z rodzicielstwa, jeżeli każdego dnia będzie się budził niewyspany i rozdrażniony.

  1. Co wpływa na sen niemowlaka?
  2. Czy warto pozwalać dziecku na drzemki w ciągu dnia?
  3. Czysta pieluszka niezbędna dla dobrego snu
  4. Wygodne łóżeczko dla dziecka

Warto więc wypróbować popularne sposoby, dzięki którym dziecko będzie mogło spokojnie zasnąć, a co za tym idzie odpoczną również jego opiekunowie.

Co wpływa na sen niemowlaka?

Na sen niemowlaka wpływa wiele czynników. Niektórzy rodzice szybko godzą się z myślą, że ich dziecko po prostu nie może spokojnie przespać kilku godzin. Przez takie podejście można się jednak przespać na naprawdę wiele nieprzespanych nocy. Należy pamiętać, że sen noworodka może przesądzić o komforcie życia całej rodziny. Kluczowe czynniki, nad którymi należy pracować to między innymi karmienie, pilnowanie czystych pieluch, ustawienie optymalnej temperatury w mieszkaniu oraz masowanie dziecka przed snem.

  • Karmienie dziecka – każda mama powinna pilnować, aby dziecko nie zasypiało po rozpoczęciu jedzenia. W razie potrzeby warto je obudzić, aby zjadło tyle, ile potrzebuje. Ta prosta metoda może okazać się bardzo skuteczna, ponieważ najedzone dziecko prawdopodobnie chętniej zaśnie i dłużej będzie spało.
  • Optymalna temperatura w mieszkaniu – niezależnie od preferencji rodziców, muszą oni pamiętać, że najważniejsze jest dziecko. Tym samym temperatura we wszystkich pomieszczeniach, w których będzie przebywał maluch nie może przekraczać dwudziestu stopni Celsjusza. Oprócz utrzymywania odpowiedniej temperatury należy też pilnować stopnia wilgotności powietrza. Jeżeli jest za suche wystarczy zastosować nawilżacz powietrza, który można bez problemu zamówić w wielu sklepach z elektroniką.
  • Masaż relaksacyjny przed snem – delikatny masaż na pewno ułatwi dziecku zaśnięcie. Rodzice mogą w tym przypadku dodatkowo zastosować specjalny olejek dla dzieci, dzięki czemu masowana skóra będzie jednocześnie pielęgnowana. Przed zakupem i zastosowaniem preparatu (na przykład olejku do masażu) należy się jednak upewnić, że może on być stosowany u niemowląt.

Czy warto pozwalać dziecku na drzemki w ciągu dnia?

Czasami, gdy dziecko zaśnie w ciągu dnia rodzice są szczęśliwi, że mają w końcu chwilę dla siebie i w tym czasie mogą zająć się innymi obowiązkami lub po prostu odpocząć. Niestety, zbyt długie drzemki za dnia mogą przełożyć się na brak snu w nocy. Widać to szczególnie wtedy, gdy dziecko budzi się w nocy i chce się bawić. W takich sytuacjach wystarczy pilnować, aby ostatnia drzemka dziecka miała miejsce najpóźniej w okolicy popołudnia. Jest to o tyle istotne, że przez pozostałą część dnia dziecko zdąży się zmęczyć. To natomiast sprawi, że bez problemu zaśnie i na pewno nie obudzi się przez kilka najbliższych godzin.

Czysta pieluszka niezbędna dla dobrego snu

O regularnej zmianie pieluch raczej nie trzeba nikomu przypominać, ale ma to szczególne znaczenie przed położeniem dziecka spać. Sucha pieluszka znacznie zwiększa szanse na to, żę dziecko będzie długo spało. Jeżeli więc chcesz uniknąć nieplanowanych pobudek w ciągu nocy, koniecznie upewnij się, że dziecko zasypia w suchej pieluszce. Jeżeli będzie zabrudzona, warto od razu ją wymienić, ponieważ w przeciwnym razie dziecko niedługo na pewno się obudzi, o czym głośno poinformuje wszystkich domowników.

Wygodne łóżeczko dla dziecka

Źle dobrane łóżeczko, pościel lub piżamka dziecka również wpływają na jakość snu. Nie mogą być za twarde, ani źle ułożone, ponieważ dziecko na pewno nie prześpi wówczas nocy. Rodzice powinni więc sprawdzać nie tylko stan pieluchy, ale także skontrolować, czy kocyk jest równo rozłożony oraz czy poduszka znajduje się w odpowiednim miejscu. Warto też pamiętać o dokładnym zasłonięciu okien, aby do pomieszczenia nie dostawały się światła z zewnątrz.

Jak widać, problemy ze snem u niemowlaka wcale nie muszą oznaczać, że rodzice przez kilka najbliższych tygodni nie zmrużą oka. Czasami wystarczy wprowadzić drobne zmiany, aby można było je wyeliminować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *