MocSnu.pl

Zdrowy sen. Jak właściwie o niego zadbać?

O tym, jak duże znaczenie dla naszego stanu zdrowia oraz samopoczucia ma zdrowy sen, powinien wiedzieć każdy z nas. O ile w teorii nie ma tym większych problemów, to w praktyce często okazuje się, że przy organizowaniu miejsca do spania dla siebie oraz swoich najbliższych popełniamy ogromną liczbę błędów. Mogą one dotyczyć nieodpowiedniego doboru materaca i akcesoriów, temperatury panującej w sypialni, a także naszych nawyków bezpośrednio związanych z czasem poprzedzających sen.

Skutki takich zaniedbań i błędów często okazują się bardzo poważne, czasem prowadząc do rozwoju schorzeń w znaczącym stopniu obniżających naszą jakość życia lub nawet stanowiących dla niego zagrożenie. Tymczasem ich uniknięcie nie jest trudne i często nie wiąże się nawet z dużymi kosztami. O tym, jak kompleksowo i skutecznie zatroszczyć się o własne zdrowie, opowiadamy w naszym nowym artykule. Przedstawiamy z nim najważniejsze zasady zdrowego snu i wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca i innych produktów do spania.

Jak zatroszczyć się o zdrowy sen? Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Kluczowym aspektem dla jakości i komfortu snu jest z całą pewnością właściwy dobór materaca. Niestety jest on również czynnością która może przysporzyć największych trudności. Jak sobie z nimi poradzić? Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, bo dobór materaca powinien być uzależniony od wielu zmiennych czynników. Najważniejsze to bez wątpienia:

  • twardość: powinna być dostosowana przede wszystkim do wagi użytkownika – im więcej ważymy, tym twardszego materaca potrzebujemy. Tej zasady nie powinniśmy jednak trzymać się sztywno, bo komfortowy sen wymaga dopasowania podłoża również do naszych upodobań;
  • materiał materaca: zwykłe materace z pianki poliuretanowej nie tylko nie zapewniają odpowiedniego komfortu, ale też cechują się małą trwałością. Zamiast tego warto wybrać modele z pianki silikonowej oraz wysokoelastycznej, które są bardziej wytrzymałe, a przy tym dostosowują się kształtu ciała i jego nacisku na podłoże, zapewniając wyższy poziom wygody i optymalne wsparcie dla kręgosłupa;
  • wymiary: te szczególnie ważne okazują się w przypadku materaców używanych przez pary. W takim przypadku szerokość materaca powinna wynosić przynajmniej 140 centymetrów, ale jeśli warunki w sypialni na to pozwalają, warto zdecydować się na jeszcze większy model.

Zadbajmy o zdrowy i wydajny sen. Jak zapewnić sobie odpowiednie warunki?

Oczywiście sam materac nie wystarczy do tego, by zapewnić sobie zdrowy, sprzyjający regeneracji sen. Poza tym ogromne znaczenie ma też poduszka, która powinna zapewniać jak najlepsze wsparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Nie zapominajmy też o dobrym wywietrzeniu sypialni. W ten sposób nie tylko zwiększymy poziom tlenu niezbędnego do regeneracji organizmu, ale też obniżymy temperaturę – a to sprzyja wypoczynkowi oraz odzyskaniu sił. Przynajmniej godzinę przed snem nie powinniśmy też korzystać z telefonu komórkowego oraz komputera, a także oglądać telewizora – ułatwimy w ten sposób zasypianie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *