MocSnu.pl

Jak spać, żeby się wyspać?

Masz problemy ze snem? A może śpisz wystarczająco dużo, ale często w ciągu dnia jesteś zmęczony? Jak spać, żeby się wyspać? W niniejszym artykule znajdziesz kilka sposobów na zdrowy i skuteczny sen.

1.     Czy jedzenie ma wpływ na sen?

2.     Zadbaj o miejsce do spania

Masz problem z zasypianiem? Kiedy już obudzisz się rano, jesteś w dalszym ciągu zmęczony, bez względu na to, ile godzin przespałeś? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco, już teraz sprawdź sposoby gwarantujące zdrowy i skuteczny sen. Oczywiście sposobów jest więcej – w niniejszym artykule zajmiemy się głównie tematem jedzenia i odpowiedniego miejsca do spania.

Czy jedzenie ma wpływ na sen?

Zastanawiasz się, czy jedzenie ma wpływ na sen? Okazuje się, że tak! Przy bezsenności specjaliści nierzadko polecają, aby zmienić aktualną dietę na tę, która jest lekkostrawna. Ponadto zjedz ostatni posiłek około 2 godziny przed położeniem się do łóżka. Kolacja także powinna być stosunkowo lekkostrawna. Co zjeść przed spaniem? Świetną opcją będą sałatki, ryby czy gotowany drób.

Oczywiście nie polecamy, aby pić kawę w godzinach popołudniowych czy wieczornych. Jeśli masz problemy z zasypianiem, postaw na szklankę gorącego kakao, albo ciepłego mleka z miodem. Z herbat natomiast doskonałym rozwiązaniem będzie rumianek, melisa, męczennica lub waleriana.

Nie tylko dieta, bo cały styl życia wpływa na jakość naszego snu. Poza jedzeniem zadbaj również o to, aby do każdego dnia wprowadzić nieco aktywności fizycznej. Radzimy także unikać popołudniowych drzemek, a dokładniej takich, które trwają od 30 minut do godziny. Potrzebujesz drzemki? Lepszym rozwiązaniem będzie piętnastominutowa drzemka, jeśli faktycznie bardzo jej potrzebujesz.

Gwarancją zdrowego snu, jak i bezproblemowego zasypiania jest również nauczenie się panować nad swoim stresem. Wieczorem natomiast unikaj wysiłku intelektualnego – lepszym rozwiązaniem będzie wyciszenie się i odprężenie. 

Zadbaj o miejsce do spania

Gwarancją zdrowego snu jest oczywiście odpowiednie miejsce. Dlatego już na samym początku warto zadbać o sypialnię. Po pierwsze sypialnia i łóżko w niej umieszczone powinno służyć tylko i wyłącznie do spania. Jeśli poza spaniem spędzasz sporo czasu w sypialni – na przykład oglądasz telewizję, jesz czy czytasz książki, trudniej będzie Ci się odprężyć. Masz problem z zaśnięciem? Specjaliści polecają, aby w takiej sytuacji przejść się po pokoju, a nawet udać się do innego pomieszczenia i tam usiąść, poczytać książkę i nieco się wyciszyć. W momencie, gdy znów poczujesz się senny, wróć do sypialni i połóż się do łóżka.

Samo pomieszczenie, jakim jest sypialnia, powinno pod każdym względem sprzyjać naszemu wypoczynkowi. Dlatego tak często poleca się, aby decydować się na jasne, przyjemne i spokojne kolory. Nie poleca się dekorować sypialni przytłaczającymi akcesoriami. Aby odciąć się od hałasu miejskiego, zadbaj o szczelne okna. Ponadto ważne jest również łóżko. Koniecznie wybierz takie, które jest odpowiednio dobrane do Twoich potrzeb. Nie chodzi tu tylko o jego rozmiar, ale i materac. Ten ostatni element to właściwie podstawa dobrego i skutecznego snu. Decyduj się na takie materace, które gwarantują Ci wygodę oraz poprawną pozycję leżenia.

Zimą zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza oraz optymalną temperaturę pomieszczenia. Ta idealna wynosi 18 stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *