Dlaczego przed snem nie powinno się patrzeć na ekran telefonu?
Od lat można się spotkać z zaleceniami, aby nie zabierać telefonu do sypialni. Jest to jednak trudne, zwłaszcza że wiele osób lubi przed snem skontaktować się ze znajomymi, sprawdzić maile lub po prostu ustawić budzik, aby rano nie zaspać do pracy.
- Ekran telefonu może hamować wytwarzanie melatoniny
- Godzina przed snem bez patrzenia w ekran
- Pobudzenie wynikające z korzystania z telefonu
Czy używanie telefonu rzeczywiście może mieć negatywny wpływ na jakość snu, a jeżeli tak, to z czego to wynika? Sprawdź nasz poradnik, aby poprawić komfort związany ze snem i wyeliminować złe nawyki.
Ekran telefonu może hamować wytwarzanie melatoniny
Zaburzenia snu wynikające z nadmiernego korzystania z telefonów są obecnie bardzo popularne. Nie dopuść więc do sytuacji, w której taki problem wystąpi również u ciebie lub u twoich bliskich. Oczywiście smartfony ułatwiają wiele spraw i są wykorzystywane do pracy i zabawy, więc nie oznacza to, że musisz z nich całkowicie zrezygnować. Należy jednak zrozumieć, z czego wynika negatywny wpływ tych urządzeń na jakość snu. Wiąże się on z emitowanym przez smartfony niebieskim światłem (podobnie jest z tabletami, telewizorami i laptopami). Światło hamuje poziom melatoniny, który wieczorem powinien być wysoki. To natomiast prowadzi do rozregulowania cyklu snu i może negatywnie odbić się na zdrowiu.
Godzina przed snem bez patrzenia w ekran
Wystarczy jednak wprowadzić niewielką zmianę, aby nie trzeba było się martwić, że niebieskie światło z ekranu smartfona lub telewizora zaburzy rytm snu. Chodzi o godzinę przed snem, którą poświęci się na coś innego niż patrzenie w ekran. Warto jak najszybciej wprowadzić tą zasadę i zachęcić do jej przestrzegania wszystkich domowników. Zamiast patrzeć w ekran można porozmawiać lub poczytać książkę. Najlepsze efekty przyniesie całkowita rezygnacja z patrzenia w ekrany emitujące niebieskie światło. Jeżeli jednak chcesz zacząć od małych kroków, koniecznie wyeliminuj korzystanie ze smartfona. Chociaż inne sprzęty również je emitują, to telefon zazwyczaj trzyma się najbliżej twarzy, przez co oddziaływanie niebieskiego światła jest w tym przypadku najsilniejsze.
Problem jest naprawdę poważny, ponieważ nawet połowa Polaków może mieć problemy ze snem. Jednym ze sposobów poprawienia tej sytuacji jest wyeliminowanie złych nawyków i przestrzeganie higieny snu. Możesz więc spróbować wstawać o stałej godzinie, zasypiać o podobnych porad, wyeliminować źródła niebieskiego światła na godzinę przed zaśnięciem i zacząć regularnie ćwiczyć.
Pobudzenie wynikające z korzystania z telefonu
Światło, które obniża poziom melatoniny to tylko jeden przykład negatywnego wpływu telefonów na sen. Nie można pominąć również pobudzenia i nie zawsze dobrych emocji, jakie wiążą się z wieczornym przeglądaniem wiadomości i sprawdzaniem informacji na portalach społecznościowych. Na początek możesz przeprowadzić eksperyment i na dwa tygodnie ograniczyć używanie telefonu w łóżku. Na pewno będziesz zadowolony z efektów, co zmotywuje cię do stałego wprowadzenia takiej zasady.