MocSnu.pl

Dieta, która pozytywnie wpłynie na sen

Wszyscy wiemy, że zdrowy sen jest podstawą, aby dobrze się czuć. Jednak, jak wynika z wielu badań, Polacy mają problem z dobrym sypianiem. Wiele z nas przewraca się z boku na bok, wierci czy nie śpi w nocy. Często nie pomyślimy o tym, że na nasz sen wpływa to co jemy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie produkty pozytywnie wpłyną na Twój sen.

  1. Napij się szklanki ciepłego mleka
  2. Zjedz ryby
  3. Humus – dobry sposób na sen
  4. Wiśnie – świetny produkt na bezsenność
  5. Kleik z ryżu, otuli nas do snu

Napij się szklanki ciepłego mleka

Ciepłe mleko jest od dawna znanym sposobem na bezsenność. Prawdopodobnie taki wpływ ma tryptofan. Jest to aminokwas, który bierze udział w produkcji melatoniny, która inaczej jest nazywana hormonem snu. Ma ona działanie relaksujące, poza tym reguluje układ pokarmowy oraz ciśnienie krwi. Z jednej strony skład mleka może być jedynie przykrywką, gdyż mleko z lodówki bądź te w temperaturze pokojowej  nie zdziała cudów. Możliwe, że wpływ ma tutaj komfort psychologiczny. Ciepłe mleko kojarzy się z domowym ciepłem, a więc uspokaja. Do mózgu docierają informacje, że jesteśmy zrelaksowani, a to przynosi sen.

Zjedz ryby     

Mało kto wpadłby, że zjedzenie ryb na kolacje, może przynieść efekty w postaci szybszego zaśnięcia. Wpływ ma na to zawarta witamina B6 w mięsie ryb. W szczególności halibut, łosoś oraz  tuńczyk.

Humus – dobry sposób na sen

Zastosowań ciecierzycy jest mnóstwo. Jest nie tylko rewelacyjnym źródłem białka roślinnego, ale również może skutecznie pomóc w kłopotach ze snem. Tutaj również wpływ ma zawarta witamina B6. Witamina ta bierze udział w tworzeniu melatoniny. Większa szansa snu pojawi się, gdy humus posypiemy podprażonymi pestkami dyni.  Pestki te są bogate w tryptofan oraz cynk, które wspomagają produkcję serotoniny. Serotonina z kolei uspokaja oraz relaksuje.

Wiśnie – świetny produkt na bezsenność

Naukowcy zauważyli, ze istnieje zależność pomiędzy spożywaniem wiśni lub soku wiśniowego, a lepszym snem. Wiśnie znacznie poprawiają jego długość oraz jakość. W soku z wiśni jest wyjątkowo duże stężenie melatoniny, która nazywana jest hormonem snu. Dodatkowo spożywanie tych owoców może być świetnym sposobem na zaburzenia naturalnego zegara biologicznego, które zaburzone jest przez zmianę stref czasowych (podróże samolotem). Naprawdę warto wprowadzić wiśnie do swojego jadłospisu, ponieważ mogą pozytywnie wpłynąć na jakość snu. 

Kleik z ryżu, otuli nas do snu

Za nagłym uczuciem snu stoją również produkty, które mają wysoki indeks glikemiczny. Można do nich zaliczyć biały ryż oraz gotowane ziemniaki. Ich spożycie wiąże się z błyskawicznym podniesieniem cukru. Następnie powoduje to też  wyrzut insuliny. Zostało przeprowadzonych mnóstwo badań, które potwierdzają, że zjedzenie ryżu przyspiesza latencję snu.  Zbadano również Japończyków, jak ich dieta wpływa na sen. Naukowcy doszli do podobnych wniosków, że ryż przyśpiesza zaśnięcie. 

Warto pomyśleć o włączeniu tych kilku produktów do swojej diety, na pewno zauważymy pozytywne efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *