MocSnu.pl

Jedno- czy dwustronny – jaki materac wybrać?

To, że odpowiedni dobór materaca jest kluczowy z punktu widzenia jakości snu, nie jest żadną tajemnicą. Wcale nie oznacza to jednak, że wybór konkretnego wariantu staje się dzięki tej wiedzy prostszy. Co ciekawe, niektóre modele są dwustronne, a każda ze stron różni się właściwościami. Czy warto wybrać właśnie taką opcję? A może wcale nie są one bardziej funkcjonalne niż jednostronne?

  1. Co wyróżnia materace dwustronne?
  2. Materace jednostronne – zalety i wady
  3. Materac jedno- czy dwustronny – który wybrać?
  4. Jak rozpoznać strony materaca?

Zastanawiając się, czy lepszy będzie jedno- czy dwustronny materac, weź pod uwagę także pozostałe parametry. Oprócz rozmiaru, ważny jest także stopień twardości oraz budowa wkładu.

Co wyróżnia materace dwustronne?

Kupując materac dwustronny, zyskujesz możliwość dowolnego przekładania go i – w zależności od obecnych upodobań i potrzeb – korzystania z różnych właściwości. Jest to możliwe, gdy producenci zadbali o zastosowanie dwóch rodzajów pianki po każdej ze stron, na przykład pianki wysokoelastycznej i lateksu.

Wśród materacy dwustronnych można wyróżnić modele, które na każdej ze stron oferują taką samą lub bardzo zbliżoną twardość, a także warianty bardzo zróżnicowane pod tym względem. To przydatne, gdy wiesz, że twoje upodobania z czasem zmieniają się. Gdy poczujesz, że materac przestał spełniać twoje oczekiwania, wystarczy go odwrócić, by cieszyć się nową jakością.

Materace jednostronne – zalety i wady

Materace jednostronne również mają swoich zwolenników. Przemawia za nimi cena i wysokość – są z reguły mniej grube, dzięki czemu idealnie wpasowują się w ramę łóżka. Mają jednak i wady. Najczęściej ich konstrukcja nie jest w ogóle przystosowana do przewracania na drugą stronę, a taki zabieg korzystnie wpływa na wentylację i zapobiega odkształceniom. W pewien sposób pomoże przekładanie go o 180 stopni, by zamienić dół z górą.

Materac jedno- czy dwustronny – który wybrać?

Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi, która wersja materaca jest lepsza. Wiele zależy tu od indywidualnych upodobań i przyzwyczajeń. Przetestuj kilka opcji, także układając się na nich, i sprawdź, która zapewnia ci największą wygodę.

Pamiętaj, że – niezależnie od tego, jaki model wybierzesz – musisz wymieniać go regularnie. Na przestrzeni zmienia się ciało i jego potrzeby, a samo miejsce snu również odkształca się i zużywa. Nowy zakup zacznij rozważać po upływie około 7 – 10 lat.

Jak rozpoznać strony materaca?

Pytanie brzmi ciekawie, jednak samo nazewnictwo stron materaca nie ma dużego znaczenia. Możesz wybrać do snu tę, która odpowiada ci bardziej.

W przypadku materaca z piankami funkcyjnymi każdą z powierzchni przykrywa warstwa o innych właściwościach. Przykładem jest wariant, w którym jedną część cechuje termoelastyczność, gwarantująca idealne dopasowanie do sylwetki, druga zaś ma walory chłodzące – idealne latem.  Wówczas – upraszczając nieco – jedną część określa się mianem letniej, a drugą – zimowej. Aby je rozpoznać, wystarczy rozsunąć pokrowiec, porównując na tej podstawie kolory i opisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *