MocSnu.pl

Jak prawidłowo dobrać materac przy skoliozie?

Jak prawidłowo dobrać materac przy skoliozie? O czym należy pamiętać, kupując materiał, którego celem jest przede wszystkim korygowanie danej wady postawy? Szczegóły znajdziesz w niniejszym artykule.

1.     Jak dobrać materac przy skoliozie?

2.     Rodzaje polecanych materacy przy skoliozie

Masz problemy z kręgosłupem i zastanawiasz się, jaki materac będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem? Ważne jest, aby wybrać odpowiedni materac do konkretnej wady postawy. Dlaczego? Ponieważ takie materace dopasowane do wady układu kostnego są rozwiązaniem profilaktycznym i wspomagającym proces leczenia oraz prawidłowej rehabilitacji. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak dobrać materac przy skoliozie. Pamiętaj jednak, że najlepszą opcją będzie zwrócenie się do specjalisty.

Jak dobrać materac przy skoliozie?

Osoby ze skoliozą mają nienaturalną pozycję kręgosłupa. Specjaliści twierdzą, że to właśnie ona jest przyczyną tego, że nie poleca się w takiej sytuacji materaców strefowanych. A przynajmniej nie przy głębokiej skoliozie, ponieważ materac strefowany będzie w takim przypadku dużo mniej precyzyjnie podpierał ciało podczas leżenia. Z tego powodu najlepszą opcją będą materace jednostrefowe.

Kupując odpowiedni materac, zwróć uwagę na jego twardość. Przy skoliozie fizjoterapeuci nierzadko polecają twardsze rozwiązania oraz średniotwarde. Oczywiście nie chodzi o to, aby wybierać najtwardsze materace, tylko takie, które mimo wszystko pozwalają na bezproblemowe dopasowywanie się do poszczególnych krzywizn naszego kręgosłupa. Jaki zatem rodzaj materaca wybrać?

Na pewno nie polecamy inwestować w typowe materace medyczne. Dlaczego? Ponieważ z reguły są to bardziej uniwersalne rozwiązania, zbudowane oczywiście z materiałów bezpiecznych dla zdrowia. Sama ich konstrukcja nierzadko wskazuje na to, że materace medyczne mają właściwości rehabilitacyjne oraz korekcyjne. Jednakże nie zawsze właściwości te dopasowane są do konkretnego problemu związane z układem kostnym. Zatem materac medyczny niekoniecznie będzie dla Twojej wady postawy najlepszą opcją.

Rodzaje polecanych materacy przy skoliozie

Jeśli zależy Ci na stosunkowo twardym materacu, który bez problemu dopasuje się do krzywizn Twojego kręgosłupa, doskonałą opcją będą modele wysokoelastyczne. Na tle innych rozwiązań wyróżniają się nie tylko optymalną twardością, ale i elastycznością oraz sprężystością. Gwarantują stabilne i przede wszystkim solidne podparcie całego ciała. A dodatkowo nie pozwalają na to, aby problem z kręgosłupem się pogłębiał.

Chciałbyś kupić materac sprężynowy? Jeśli tak, to przy skoliozie polecamy zwrócić uwagę na opcję hybrydową. Standardowe sprężynowe nie będą wspierać odpowiednio Twojego kręgosłupa, a dodatkowo powodują duże obciążenie zarówno ramion, jak i bioder. Jeśli jednak konieczne jest, aby inwestować w materac sprężynowy, lepszą opcją będą te, które wyposaża się między innymi w usztywniającą warstwę kokosu.

Zastanawiasz się, czy materac termoelastyczny będzie odpowiednią opcją? Nie do końca, a to dlatego, że za miękka i zbyt duża warstwa piany typu termo może pogłębić problemy związane ze skoliozą. Jeśli jednak chcesz kupić materac termoelastyczny, koniecznie zwróć uwagę na to, aby wysokość wspomnianej piany była prawidłowo dobrana.

Aby mieć pewność, że ostatecznie kupisz optymalny materac dla siebie, skontaktuj się ze specjalistą. Pamiętaj również o tym, że nie w każdym sklepie z łóżkami i materacami znajdzie się osoba z odpowiednią wiedzą na temat samej budowy kręgosłupa, jego wad i ewentualnych anomalii. Możesz również zgłosić się do fizjoterapeuty, który pomoże Ci wybrać najlepszy materac, biorąc pod uwagę Twoją wadę postawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *