MocSnu.pl

Jak dobrać najlepszy materac? Kilka przydatnych wskazówek

Spanie na źle dobranym, niskiej jakości lub zużytym materacu wiąże się z wieloma problemami. Może ono mieć wiele konsekwencji – zarówno tych błahych, jak i przeradzających się w poważne dolegliwości, znacznie obniżające jakość naszego życia, a w skrajnych przypadkach nawet stanowiących dla niego zagrożenia. Niekiedy są to tylko zmęczenie i uczucie ogólnego rozbicia, ale  mogą skutki doboru nieodpowiedniego materaca mogą też obejmować bóle głowy, drętwienie kończyn, ból kręgosłupa, zawroty głowy i wiele innych. By uniknąć tego typu „atrakcji”, warto więc poświęcić nieco czasu i środków finansowych, wybierając materac, co do którego będziemy mieli stuprocentową pewność, że zapewni on odpowiednią jakość snu. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

  1. Materac – jaki typ będzie najlepszy? Przegląd rodzajów
  2. Jak wybrać najlepszy materac? Kilka słów na temat twardości
  3. Wybieramy odpowiedni materac. Jaki materiał będzie najlepszy?

Materac – jaki typ będzie najlepszy? Przegląd rodzajów

Zanim jeszcze przystąpimy do analizy poszczególnych parametrów materaca, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje materacy dostępne są na rynku – tym bardziej, że wbrew pozorom wybór jest naprawdę szeroki. Omówienie każdego z nich zajęłoby sporo miejsca i czasu. Dlatego na potrzeby tego artykułu skupimy się na tych najpopularniejszych. Oto one:

  • materace dziecięce i młodzieżowe: różnią się od modeli przeznaczonych dla dorosłych nie tylko rozmiarami. Dojrzewające i rosnące wciąż ciało potrzebuje odpowiedniego wsparcia, które dobre materace dziecięce i młodzieżowe mu zapewniają;
  • materace sprężynowe: w tym przypadku za amortyzację i wsparcie ciała odpowiadają sprężyny;
  • materace kieszeniowe: to specyficzny rodzaj materaca sprężynowego. Umieszczenia każdej sprężyny w osobnej „kieszeni” sprawia, że każdy z nich pracuje osobno, dzięki czemu lepiej dopasowują się do kształtu ciała. To rozwiązanie eliminuje też problem skrzypienia przy ruchach użytkownika;
  • materace piankowe: mogą to być modele z prostej i mało wytrzymałej pianki poliuretanowej, jak i zaawansowane technologiczne materace z pianki silikonowej czy wysokoelastycznej;
  • futony: tradycyjne japońskie materace wypełnione bawełną. Polecane miłośnikom prostoty oraz osobom dbającym o środowisko naturalne.

Jak wybrać najlepszy materac? Kilka słów na temat twardości

Twardość materaca powinna być dobrana przede wszystkim do masy ciała użytkownika. Im więcej ważymy, tym twardszego materaca powinniśmy używać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by drobna i szczupła osoba wybrała materac o większej twardości – o ile dobrze się na nim czuje.

Wybieramy odpowiedni materac. Jaki materiał będzie najlepszy?

Materac powinien być wykonany z trwałych i bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Dotyczy to nie tylko pianek stanowiących wypełnienie materaca, ale też materiałów użytych do uszycia powłoki. Największe znaczenie ma to w przypadku dzieci, które narażone są nie tylko na alergie, ale też zakażenia bakteriami czy grzybami. Materiały powinny więc umożliwiać zachowanie najwyższego poziomu higieny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *