MocSnu.pl

Bezsenne noce i pogryzienia na ciele? To mogą być pluskwy!

Pluskwy to problematyczne insekty, które mogą pojawić się w naszych domach i mieszkaniach. Skąd się biorą pluskwy i jak rozpoznać ich obecność w domu? Co zrobić, aby się ich pozbyć? Odpowiedzi na te pytania przedstawimy w naszym artykule.

Jak wyglądają i skąd biorą się pluskwy domowe?

Pluskwy to insekty, które żywią się krwią ludzką i zwierzęcą. Jak wyglądają pluskwy? Są to niewielkie owady o długości średnio 5-7 mm. Wiele osób zadaje sobie pytanie, skąd się biorą pluskwy? Pasożyty te są częstym problemem wśród mieszkańców bloków, ponieważ bardzo łatwo przechodzą między mieszkaniami np. poprzez uchylone okna, wywietrzniki, otwory wentylacyjne czy nieszczelności przy rurach. Pluskwy możemy również przynieść do mieszkania z hotelu, miejsca pracy, szpitala czy komunikacji miejskiej.

Pluskwy w materacu i nie tylko

Pluskwy mogą chować się w różnych zakamarkach naszych mieszkań. Najczęściej można je znaleźć:

  • w materacu, łóżku, pościeli;
  • w szafkach, szafach i komodach;
  • pod dywanami/wykładzinami;
  • pod obrazami;
  • na firankach;
  • za listwami przypodłogowymi.

Pluskwa domowa – jak rozpoznać ugryzienia?

Jeśli w mieszkaniu pojawią się pluskwy, najprawdopodobniej zostawią na naszej skórze ugryzienia, często swędzące, które można zauważyć po nocy. Ugryzienia pluskiew mogą być mylone z ukąszeniami komarów. Najczęściej objawiają się jako czerwone krostki lub plamki na skórze. Warto wiedzieć, że ugryzienia pluskiew często występują w liniach po trzy, jednak jeśli ich liczba jest większa, mogą przybierać postać bardziej uogólnionej wysypki. U niektórych osób może dojść nawet do reakcji alergicznej.

Jak rozpoznać obecność pluskiew w domu?

Swędzące ugryzienia nie są jedynymi oznakami, które mogą świadczyć o tym, że w naszym domu pojawiły się pluskwy. Ich obecność mogą również sygnalizować:

  • pojawiające się na ścianach, pościeli lub materacach odchody pluskiew, które przybierają postać czarnych plamek (zaschnięte kropki krwi);
  • jaja pluskiew, które mają biały kolor;
  • specyficzny zapach, który niektórzy porównują do zapachu mdłych malin.

Jak zwalczyć pluskwy?

Pozbycie się pluskiew z mieszkania nie należy do najłatwiejszych zadań. Różnego rodzaju domowe metody (takie jak np. soda oczyszczona czy olejek lawendowy) lub aerozole do samodzielnego użytku są nieskuteczne. Warto podejść do problemu profesjonalnie i zamówić zabieg dezynsekcji, który można znaleźć w ofercie doświadczonych firm dezynsekcyjnych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pozbędziemy się nieproszonych gości w sposób szybki i skuteczny.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *