sennik senniki sny symbole sen w MocSnu

     

Jeśli chcesz abym pomógł Tobie zinterpretować sen to zajrzyj  tutaj
 

Co dają sny ? sennik wstęp

Symbole w snach
     Sennik
     Symbole indywidualne

Tłumaczenie snów - Pomoc

Podstawowy podział snów
     Sny symboliczne
     Sny odreagowujące
     Sny fizyczne
     Sny erotyczne
     Sny prorocze
     Sny odwrotne
     Świadome sny

Sny a czas - podział snów

Sny - Formy przekazu
     Sny powtarzające się
     Sny emocjonujące
     Sny niedokończone

Czego nie robić?

Jeszcze coś o snach
     Sny a bogactwo?
     Można wpływać na sny?
     Czy sny są bezpieczne?

Jak zapamiętywać sny?

Przykłady tłumaczenia snów
     Sen 1 i 2
     Sen 3
     Sen 4 i 5
     Sen 6
     Sen 7 ciekawostka

Informacje o serwisie

O autorze serwisu
     Honorowi współtwórcy

Linkownia

Poczta


   
       

Symbole w snach

Jeśli ktoś chce zacząć tłumaczyć sny to na samym początku musi poznać i dowiedzieć się czym jest symbol występujący w snach. Poznanie i zrozumienie funkcjonowania symboli w snach jest absolutną podstawą w interpretacji snów. Jeśli się tego nie zrozumie to raczej większych efektów z tłumaczenia snów nie będzie się miało. Z tego też względu opisuję to zaraz na samym początku serwisu.

Najlepiej i najprościej będzie jak rozłożę symbol na poszczególne części składowe, a później po kolei je omówię. Cały symbol wraz z jego znaczeniami można porównać do schematu drzewa tak jak widać to poniżej.

symbol schemat Omówienie symbolu zacznę od pnia. Pień to jest główne znaczenie symbolu. Główne znaczenie symbolu jest to ogólny zarys czego dany symbol dotyczy. Żeby bardziej to zobrazować to przeanalizuję jeden bardzo często występujący w snach symbol. Będzie to symbol "droga". Bardzo często śni się ludziom, że chodzą, biegają, przemieszczają się po różnorakich drogach. W snach głównym znaczeniem symbolu drogi jest nasza życiowa droga. Droga symbolizuje pewien odcinek życia śniącego. Droga we śnie jest po prostu drogą przez życie w realnym świecie.

Drogę w snach widzimy w ściśle określony sposób, jest ona szeroka bądź wąska, prosta lub kręta itd.. Wygląd tej drogi w śnie odzwierciedla po prostu to jak wygląda lub będzie wyglądać nasze życie. Jeśli przykładowo w śnie na drodze są jakieś przeszkody to w życiu w tym momencie, albo w najbliższej przyszłości tez napotkamy jakieś przeszkody.

Opis drogi czyli wszystkie szczegóły określające jak ta droga wygląda w śnie to są gałęzie w powyższym schemacie. Tak jak w rzeczywistym drzewie jest dużo gałęzi, tak też i bardzo obszernie można opisać każdy symbol. Przykładowo droga może być: prosta, kręta, może iść albo w górę albo w dół, może być asfaltowa, gruntowa, szeroka, wąska, uciążliwa, błotnista, kamienista lub o równej powierzchni, może być uczęszczana przez innych albo zupełnie pusta, można na niej stać albo można iść, biegnąć, można poruszać się po niej różnymi środkami transportu itd. Nie będę wszystkich możliwości wymieniać, bo jest ich strasznie dużo.

W każdym razie każdy szczegół opisujący symbol, w tym przypadku drogę, ma jakieś znaczenie. Opisując sen nie wystarczy powiedzieć: szedłem drogą i coś tam potem się stało. Konieczne jest dokładne zastanowienie się i określenie jak ta droga wyglądała. Praktycznie nad każdym symbolem w ten sposób trzeba się zastanowić.

Opisując jakiś symbol w jakimś sensie poruszamy się po gałęziach powyższego schematu drzewa. Z każdym uszczegółowieniem opisującym symbol przechodzimy do coraz cieńszej i mniejszej gałązki. Opisując symbol przechodzimy choćby od pnia poprzez gałęzie do jakiegoś konkretnego liścia. Liść w powyższym schemacie jest to właściwe ostateczne znaczenie symbolu w analizowanym śnie.

W rożnych snach może występować ten sam symbol drogi. Jeśli jednak wygląd tej drogi będzie inny to tak samo też inne będzie znaczenie tego symbolu w poszczególnych snach. Poruszając się po innych gałęziach (inne szczegóły opisujące symbol) trafiamy po prostu na inny liść. Ilość możliwych znaczeń jakiegoś symbolu jest czasem tak duża jak ilość liści na drzewie. Wszystkie jednak z tych znaczeń nawiązują i skupiają się wokół jednego głównego znaczenia (pnia).

Muszę jednak wszystkich uspokoić, że nie każdy symbol można porównać do drzewa. Dużo jest symboli, które można by było porównać do dużego, rozłożystego drzewa, ale tak naprawdę to zdecydowana większość symboli to są nieduże krzaczki.

Została mi do omówienia jeszcze jedna sprawa, sprawa korzeni w tym schemacie. Korzenie to jest początek, to jest to od czego wszystko się zaczyna. Korzenie po prostu opisują źródło i przyczynę, że taki symbol ma takie akurat znaczenie. Dzięki odkrywaniu korzeni możemy sprawdzić, że dane znaczenie symbolu jest prawdziwe. Zródło (korzeń) znaczenia jakiegoś symbolu można poznać na dwa sposoby:

Pierwszy sposób to przyjrzenie się w jakich sytuacjach naszego codziennego życia mamy kontakt z danym symbolem. Jeśli przyjrzymy się symbolowi drogi to widać, że mamy z nim kontakt przez całe nasze życie. Praktycznie mamy z nim do czynienia od urodzenia do śmierci. Żeby znaleźć się w szkole, sklepie, pracy to musimy się tam przemieścić. Przemieszczamy się korzystając z różnorakich dróg. Można nawet powiedzieć, że żeby żyć to musimy się przemieszczać. Nie jesteśmy roślinami żeby spędzić życie w jednym miejscu. Dlatego też spokojnie można stwierdzić, że droga symbolizuje nasze życie, symbolizuje pewien odcinek życia śniącego.

Drugim sposobem aby poznać korzenie, czyli aby sprawdzić co symbol oznacza i skąd takie znaczenie się wzięło jest przyjrzenie się przysłowiom, mitom, wierzeniom lub zwrotom jakie używamy w codziennym życiu. Przykładowo odnośnie symbolu drogi można spotkać się z następującymi zwrotami występującymi w potocznej mowie: "pójdą sprawy jak z górki", "droga na skróty", "zejść na złą drogę", "dziecko w drodze", "osiągnąć coś droga wytężonej pracy", "stać komuś na drodze" itd..

W taki sposób na przykładzie schematu drzewa można opisać każdy symbol. W każdym symbolu można znaleźć jakieś jedno główne, ogólne znaczenie (pień). Można sprawdzić czy to znaczenie jest prawdziwe przyglądając się źródłom i przyczynom powstania takiego znaczenia (korzenie). Wreszcie szczegółowo opisując jakiś symbol i okoliczności jego występowania (gałęzie) dochodzi się do konkretnego znaczenia jaki ma ten symbol w analizowanym śnie.

Zestawiając ze sobą kilka symboli występujących w śnie można zinterpretować cały sen. I tak to pokrótce wygląda sprawa symboli w snach.

 
© Copyrigt by Rafał Marciniak 2004-2009       Polityka prywatności