sennik senniki sny symbole sen w MocSnu

     

Jeśli chcesz abym pomógł Tobie zinterpretować sen to zajrzyj  tutaj
 

Co dają sny ? sennik wstęp

Symbole w snach
     Sennik
     Symbole indywidualne

Tłumaczenie snów - Pomoc

Podstawowy podział snów
     Sny symboliczne
     Sny odreagowujące
     Sny fizyczne
     Sny erotyczne
     Sny prorocze
     Sny odwrotne
     Świadome sny

Sny a czas - podział snów

Sny - Formy przekazu
     Sny powtarzające się
     Sny emocjonujące
     Sny niedokończone

Czego nie robić?

Jeszcze coś o snach
     Sny a bogactwo?
     Można wpływać na sny?
     Czy sny są bezpieczne?

Jak zapamiętywać sny?

Przykłady tłumaczenia snów
     Sen 1 i 2
     Sen 3
     Sen 4 i 5
     Sen 6
     Sen 7 ciekawostka

Informacje o serwisie

O autorze serwisu
     Honorowi współtwórcy

Linkownia

Poczta

   
       

Sny niedokończone

Sny niedokończone to są najczęściej sny symboliczne. Cechą charakterystyczną tych snów jest to, że w którymś momencie akcja snu ulega przerwaniu. Potem osoba śniąca po przebudzeniu czuje pewien niedosyt i bardzo chciałaby żeby ten sen trwał dalej. Powodów przerwania takiego snu jest kilka. Najczęstszymi powodami przerwania akcji snu jest bardzo emocjonująca akcja snu, która powoduje przebudzenie lub po prostu zadzwonienie budzika.

Szczególnie podkreślić muszę, że w przypadku przebudzenia spowodowanego budzikiem, to sen ten i tak dłużej nie potrwałby nawet gdyby budzik nie zadzwonił. Nie wytłumaczę dokładnie na jakiej zasadzie w tym przypadku działa podświadomość. W każdym bądź razie człowiek podczas snu ma jakaś formę świadomości mijającego czasu, upływających godzin. To zjawisko można nawet z korzyścią dla siebie wykorzystywać i są osoby, które to zjawisko wykorzystują.
Polega to w skrócie na tym, że jeśli kładąc się spać wieczorem odpowiednio nastawi się psychicznie to można obudzić się o wymaganej przez nas godzinie bez potrzeby korzystania z budzika. W sytuacji snu niedokończonego nasza podświadomość po prostu czasem wie kiedy się obudzimy. Podświadomość wie że zadzwoni budzik i dlatego sen kończy się akurat w tym momencie w taki sposób.

Wracając natomiast do snów niedokończonych, to sny te mogą byc zarówno przyjemne jak i nieprzyjemne dla śniącego.

W snach niedokończonych przyjemnych przeważnie akcja dopiero się rozwija i zapowiada coś miłego lub coś miłego właśnie się zaczyna, a następnie sen ulega przerwaniu zanim to czego w śnie oczekiwaliśmy spełni się.

W snach niedokończonych nieprzyjemnych natomiast akcja snu wskazuje na czekające nas jakieś negatywne zakończenie, ale tak do końca nie wiemy jakie to zakończenie będzie.

Najlepiej jak istotę snu niedokończonego wytłumaczę na przykładzie konkretnego snu. Nie przedstawię tu całego snu ani tez całej jego interpretacji, ale tylko najistotniejszy jego fragment.
Sen przyśnił się młodemu mężczyźnie:

"(...) wszedłem do tramwaju i zacząłem się rozglądać za miejscem do siedzenia. Było kilka wolnych miejsc ale z różnych względów miejsca te mi nie odpowiadały, (...). Minęło chwilkę czasu, tramwaj przejechał już jakiś kawałek drogi i przypomniałem sobie że trzeba skasować bilet. Wyciągnąłem go z kieszeni, skasowałem w kasowniku, który nieopodal był po czym z powrotem schowałem ten bilet do kieszeni. Po jakimś czasie z przodu do tramwaju wszedł kobuch i zaczął sprawdzać bilety. W czasie gdy kontroler zbliżał się do mnie i po drodze kontrolował bilety ja przygotowałem swój i trzymałem go w ręce.

Podałem bilet i w tym momencie kontroler się do mnie przyczepił. Stwierdził że ten bilet jest nieważny. Powiedział że od dwóch dni zmieniła się kwota obowiązujących biletów i że teraz kosztują 2,90 zł, a ja mam skasowany za 2,80 zł. W tym momencie rzeczywiście sobie przypomniałem, że coś o tym słyszałem ale zapomniałem na śmierć o tym. Wiedziałem, że w takich przypadkach należało dokupić bilet uzupełniający za 10 groszy. Mimo wszystko próbowałem przekonać kontrolera że nic o tym nie wiedziałem, że to pomyłka, że miałem dobre chęci, że kupiłem sobie kiedyś pęk tych biletów i jechałem na nich dzisiaj tak jak zawsze. Tłumaczyłem się, że mimo wszystko skasowałem bilet, że jestem inny od osób które w ogóle nie skasowali biletu, a mój błąd nastąpił przypadkowo. Uzasadniałem, że nawet na nalepce w tramwaju jest napisane że bilety są po 2,80. W tym momencie pokazałem na nalepkę i popatrzyłem tam po czym zamilkłem ponieważ była tam już naklejona nowa poprawna cena.

Kontroler odszedł metr dalej i zaczął kontrolować inną osobę i uznałem, że mi odpuścił i potraktował mnie ulgowo. Jednak moje odczucie było błędne ponieważ zaraz kontroler wrócił do mnie i zażądał dokumentów żeby wypełnić formularz do zapłaty kary. Powiedział tylko że jego to nie interesuje i karę musze zapłacić, a jak coś to mogę się odwołać gdzieś do USA. Uznałem że jest to bezsensowne jechać w Polsce a odwoływać się tak daleko i nie wiadomo gdzie. Nie wiedziałem co mam dalej zrobić czy dać mu dokumenty czy dalej rozmawiać z nim, przechodziła mi nawet przez głowę myśl żeby próbować dać mu łapówkę. Miałem mętlik w głowie i tak intensywnie myślałem że aż się obudziłem, a potem już tak leżąc w łóżku zastanawiałem się co w tej sytuacji mogłem zrobić i zastanawiałem się co by się dalej działo w śnie gdybym się nie obudził."

Nie będę teraz przytaczał dokładnie całego tłumaczenia tego snu. W każdym razie bardzo istotne znaczenie miało to, że skończył się on tak nieoczekiwanie. To przerwanie w tym momencie snu miało pewną określoną i bardzo istotną wymowę. Co więcej gdyby sen w tym momencie nie uległ przerwaniu to zmieniłoby to w dużej mierze cały charakter, cały przekaz snu. To nieoczekiwane przerwanie snu wskazywało po prostu to, że w tym przypadku nie jest istotne jak dokładnie zachowa się śniący. Interpretacja końcowego fragmentu snu wskazała, że stanie się coś złego, nieprzyjemnego dla śniącego. Poprzez przerwanie snu nie wiadomo co dokładnie się stanie i to jest najistotniejsze, ponieważ ta niewiadoma wskazuje, że to zło jest nieokreślone i można go w jakiś sposób uniknąć.

Pojawia się pytanie jak uniknąć tego złego. Żeby na to odpowiedzieć trzeba się troszkę cofnąć do środka snu. Widać tu że śniący (wchodząc do tramwaju) postępuje rutynowo i w jakimś sensie nie zauważa, czy nie chce zauważyć zmian jakie zachodzą wokół niego. Zmiany są niewielkie, bo podwyżka o 10 groszy z kwoty 2,80zł na 2,90zł jest niewielka. Mimo wszystko jednak zmiana jednak jest na tyle istotna, że nie dostosowanie się i nie zmienienie swojego zachowania w tej drobnostce powoduje konsekwencje równie ostre jakby w ogóle nic się nie robiło. Karę za brak biletu płaci się przeważnie albo w całości albo wcale.

Cały ten sen wskazuje na to, żeby śniący skoncentrował się na szczegółach swoich działań w określonej dziedzinie. O jaką konkretnie dziedzinę chodzi widać w początkowej fazie snu, ale tłumaczenie tego fragmentu snu tutaj pomijam.
Czyli całościowo analizując ten sen można go odczytać jako formę ostrzeżenia i poinformowania, że śniący musi zwrócić większa uwagę na szczegóły i unikać rutynowego działania. Jeśli nie zastosuje się do tej rady to może się zdarzyć, że w niedalekiej przyszłości poniesie jakieś bliżej nieokreślone konsekwencje swojego błędu, zaniedbania.

Dodatkowo gdyby ten sen nie skończył się tak nieoczekiwanie i sen ten miał jakiekolwiek zakończenie to byłby słabiej odebrany. Właśnie przez przerwanie snu przez pozostawienie śniącego w pewnej niepewności cały sen jest dużo bardziej dramatyczny. Generalnie jest tak, że człowiek bardziej boi się nieznanego, ale również to co nieznane jest dużo bardziej pociągające jeśli rozpatrujemy sny niedokończone pozytywne.

Nieoczekiwane przerwanie snu to bardzo specyficzna forma wyrazu. Sny niedokończone w taki sposób mogą mówić nam, że podejmując jakieś określone działania w realnym życiu możemy przyczynić się do zrealizowania tych miłych rzeczy jakie śniły się nam, lub jakie działania podjąć żeby uniknąć jakichś nieprzyjemnych rzeczy, sytuacji. Sny niedokończone nie pokazują przyszłości, ale przez swoją formę mogą pokazywać pewną możliwą przyszłość, która się zrealizuje jeśli będziemy lub nie będziemy się zachowywać w określony sposób.

 
© Copyrigt by Rafał Marciniak 2004-2009       Polityka prywatności