sennik senniki sny symbole sen w MocSnu

Jeśli chcesz abym pomógł Tobie zinterpretować sen to zajrzyj  tutaj
 

Co dają sny ? sennik wstęp

Symbole w snach
     Sennik
     Symbole indywidualne

Tłumaczenie snów - Pomoc

Podstawowy podział snów
     Sny symboliczne
     Sny odreagowujące
     Sny fizyczne
     Sny erotyczne
     Sny prorocze
     Sny odwrotne
     Świadome sny

Sny a czas - podział snów

Sny - Formy przekazu
     Sny powtarzające się
     Sny emocjonujące
     Sny niedokończone

Czego nie robić?

Jeszcze coś o snach
     Sny a bogactwo?
     Można wpływać na sny?
     Czy sny są bezpieczne?

Jak zapamiętywać sny?

Przykłady tłumaczenia snów
     Sen 1 i 2
     Sen 3
     Sen 4 i 5
     Sen 6
     Sen 7 ciekawostka

Informacje o serwisie

O autorze serwisu
     Honorowi współtwórcy

Linkownia

Poczta

       

Sny erotyczne

Sny erotyczne jest to pewna grupa snów, którą można zarazem łatwo i też trudno zidentyfikować. Łatwo możne te sny zidentyfikować z tego względu, że we wszystkich nich występują jakieś elementy związane z seksualnością człowieka. Trudność identyfikacji w przypadku snów erotycznych wiąże się z trudnością odczytania celu występowania tych snów. Sny erotyczne mogą być zarazem snami erotycznymi i dodatkowo mogą to być sny fizyczne, symboliczne, odreagowujące, odwrotne, czy też prorocze.

Jeśli przykładowo jakiś człowiek ma niezaspokojone potrzeby seksualne i jest w nim duże napięcie seksualne to może występować wtedy sen fizyczny, który zawiera elementy erotyczne. W takim przypadku taki sen odzwierciedla niezaspokojone potrzeby. Sen ten pokazuje aktualne potrzeby ciała.

Sny erotyczne mogą też wystąpić z innych powodów. Mogą takie sny występować na zasadzie snów odreagowujących. Jeśli ktoś ostatnimi czasy dożo myślał o seksie, albo oglądał jakieś treści erotyczne np. w telewizji, czy też wreszcie prowadził bogate życie seksualne to może wystąpić potem sen erotyczny. Za pomocą takiego snu psychika odreagowuje i porządkuje w pamięci ostatnie przeżycia, myśli. Sen erotyczny w takim przypadku jest jednocześnie snem odreagowującym

Sporadycznie występuje też taka sytuacja, że taki sen erotyczny może być zapowiedzią przyszłych zdarzeń i wtedy sen erotyczny jest tez zarazem snem proroczym. Sen erotyczny proroczy pokazuje po prostu zdarzenia, które rzeczywiście będzie miało miejsce w bliższej lub dalszej przyszłości. Skoro mowa jest o snach proroczych to muszę też wspomnieć, że może występować sen erotyczny odwrotny. Sen taki wtedy może wyglądać jako zapowiedź przyszłych kontaktów seksualnych z jakąś konkretną osobą, ale nic takiego nigdy nie będzie miało miejsca.

Na samym końcu wspomnę o snach erotycznych, które są zarazem snami symbolicznymi. To jest ciekawy przypadek snów erotycznych i praktycznie tylko na tej podgrupie snów warto skupić swoja uwagę. W snach tych pod motywami seksualnymi kryją się treści, które często mają niewielki związek z seksem, albo wręcz w ogóle takiego związku nie ma.

W snach erotycznych, symbolicznych pod postacią seksu czy jakichś jego form mogą być w symboliczny sposób zakodowane potrzeby bliskości czułości w sensie psychicznym. Czasem też pod postacią takiego snu w symboliczny sposób pokazane są relacje w sensie psychicznym między dwoma osobami. Przykładowo pod postacią namiętnego pocałunku może kryć się informacja nie o pożądaniu, ale o głębokich, szczerych uczuciach wobec osoby całowanej.

Innym przykładem, że pod treściami erotycznymi są przekazywane treści nieerotyczne jest sen gdzie ktoś kogoś zdradza. Sen ten może w bardzo wyrazisty sposób przedstawiać jak partner / partnerka osoby śniącej zdradza. Najczęściej w takich przypadkach ludzie odbierają taki sen dosłownie, że takie zdarzenie ma miejsce lub będzie miało miejsce i czasem dochodzi z tego powodu do spięć. Tymczasem sen ten najczęściej symbolizuje to, że druga połowa poświęca za dużo czasu, energii komuś lub czemuś. Śniący przez to w jakimś sensie jest zaniedbywany i czuje się zdradzany. Śniący chciałby po prostu żeby ten czas i energia był poświęcony jemu. Natomiast kochanek / kochanka ze snu to w symboliczny sposób pokazanie np. pracy, szkoły czy czegoś podobnego.

Uważam że większą uwagę należy przywiązywać tylko do snów erotycznych symbolicznych. Problemem jest jednak zwłaszcza dla początkujących interpretatorów, odróżnienie że mamy styczność ze snem erotycznym symbolicznym a nie np. ze snem erotycznym fizycznym, albo odreagowującym. Wszystkiego jednak idzie nauczyć się z czasem. Do snów erotycznych proponuje po prostu podchodzić z rezerwą zwłaszcza na początku przygody ze snami.

 
© Copyrigt by Rafał Marciniak 2004-2009       Polityka prywatności