sennik senniki sny symbole sen w MocSnu

     

Jeśli chcesz abym pomógł Tobie zinterpretować sen to zajrzyj  tutaj
 

Co dają sny ? sennik wstęp

Symbole w snach
     Sennik
     Symbole indywidualne

Tłumaczenie snów - Pomoc

Podstawowy podział snów
     Sny symboliczne
     Sny odreagowujące
     Sny fizyczne
     Sny erotyczne
     Sny prorocze
     Sny odwrotne
     Świadome sny

Sny a czas - podział snów

Sny - Formy przekazu
     Sny powtarzające się
     Sny emocjonujące
     Sny niedokończone

Czego nie robić?

Jeszcze coś o snach
     Sny a bogactwo?
     Można wpływać na sny?
     Czy sny są bezpieczne?

Jak zapamiętywać sny?

Przykłady tłumaczenia snów
     Sen 1 i 2
     Sen 3
     Sen 4 i 5
     Sen 6
     Sen 7 ciekawostka

Informacje o serwisie

O autorze serwisu
     Honorowi współtwórcy

Linkownia

Poczta


   
       

Sennik Senniki

     W jaki sposób wybrać sennik ?
     Jakie ważne informacje sennik pomija ?
     Podsumowanie

W dziale tym zawartych jest kilka istotnych uwag, które mam nadzieję pozwolą Wam na bliższe przyjrzenie się sennikom, co może przyczynić się do lepszego korzystania z nich.

Po pierwsze należałoby odpowiedzieć na pytanie czym tak naprawdę jest sennik i jaki powinien być dobry sennik. Otóż dobry sennik powinien być zbiorem symboli występujących w snach wraz z określeniem co taki symbol oznacza. Każdy symbol to choćby słowo ze specyficznego języka jakim przemawia do nas podświadomość. Dobry sennik powinien więc przypominać słownik, który tłumaczy niezrozumiałe przez nas symbole z języka podświadomości, na słowa które są dla nas zrozumiałe. Taki sennik powinien tłumaczyć symbole na język, którym się na co dzień posługujemy.

Dodatkowo wiedząc że symbol z natury jest wieloznaczny, dobry sennik powinien więc ta wieloznaczność opisywać. Powinien zawierać więc różne znaczenie danego symbolu w zależności od różnych okoliczności w jakich dany symbol wystąpił w śnie. Niestety dość często można spotkać senniki, które podają tylko jedno znaczenie jakiegoś symbolu. Takie rozwiązanie jednak może spowodować, że tłumaczenie snu na postawie takiego sennika może okazać się błędne. Przykładowo jest kilka znaczeń słowa zamek (budowla, w drzwiach, błyskawiczny). Nie muszę mówić jak mało by był wart słownik tłumaczący na jakiś obcy język to słowo, jeśli zawierałby tylko jedno z tych znaczeń. Tak samo jest z sennikami. Sennik ograniczający się do pojedynczych znaczeń, może podawać znaczenie jakiegoś symbolu, ale nie to o które nam się rozchodzi.

Lepiej już to wygląda w sennikach, które w jakiś sposób rozróżniają znaczenia jakiegoś symbolu w zależności od okoliczności. Czasem można spotkać nawet bardzo dużo poszczególnych znaczeń. Wszystko byłoby pięknie gdyby nie jedna najważniejsza sprawa. Otóż znaczenia symboli podawane w sennikach powinny być prawdziwe, a z tym bywa różnie. Niestety jeśli ktoś sprawdzał taki sam symbol w kilku różnych sennikach to z pewnością spotkał się z różnymi czasem wręcz przeciwnymi znaczeniami.

Jak już wcześniej pisałem opisując istotę symbolu, jest możliwe że ten sam symbol może oznaczać w różnych snach coś przeciwnego. Zawsze jednak znaczenie to zawiera się w pewnych granicach, których nigdy nie przekracza. Przykładowo napisanie, że "droga z góry" oznacza straty na giełdzie jest już totalnym nieporozumieniem. Praktycznie nie sposób znaleźć związku pomiędzy symbolem drogi, (który wcześniej opisywałem) a giełdą. Podobnych dziwnych znaczeń w sennikach można znaleźć naprawdę wiele.

W jaki sposób wybrać sennik ?

Dobrą metodą na sprawdzenie czy jakiś sennik można zaakceptować i czy w jakimś stopniu można z niego korzystać jest przejrzenie jakiejś partii znaczeń w nim zawartych. Bardzo dużo snów opisuje jak wygląda obecna sytuacja śniącego i na tej podstawie są udzielane jakieś rady w śnie. W dobrym więc senniku dość dużo znaczeń symboli powinno opisywać obecną sytuację, a nie mówić o tym co się stanie. Jeśli na przykład analizujemy jakiś sennik, a większość znaczeń odnosi się do przyszłości i jest napisana na zasadzie, że zdarzy się to i to, to ja mogę powiedzieć, że coś z tym sennikiem jest nie tak.

Innym sposobem aby ocenić jakiś sennik jest zinterpretowanie na jego podstawie jakiegoś snu. Można zrobić eksperyment taki jak opisałem na stronie głównej tego serwisu i później porównać interpretacje. Można też stosując tą samą metodę zrobić eksperyment z własnym snem. W takiej sytuacji proponuję wziąć jakiś sennik a najlepiej kilka i jakiś własny przyjemny sen. Ważne żeby ten sen był miły i przyjemny. Interpretacja miłego przyjemnego snu praktycznie zawsze jest pozytywna. Jeśli więc mając jakiś sennik i za pomocą niego zinterpretujemy jakiś przyjemny sen, a interpretacja będzie negatywna, pesymistyczna, to radzę taki sennik wyrzucić.

Jakie ważne informacje sennik pomija ?

Musze podkreślić, że znaczenie jakiegoś symbolu zależne jest od osoby, której dany symbol się przyśnił. Znaczenie zależne jest od wieku, płci, statusu społecznego, sytuacji w jakiej jest śniący, stanu cywilnego, sytuacji rodzinnej, zawodowej, wyznawanej religii, a także od kultury w jakiej dana osoba się wychowała.

Taki sam sen, który przyśnił się dwóm różnym osobom może oznaczać zupełnie coś innego. Przykładowo: śniło się komuś, że jest baletnicą i tańczy na scenie przed ogromną widownią. Jeśli ten sen śnił się jakiejś młodej dziewczynce to ma on zupełnie inne znaczenie niż gdyby śnił się mężczyźnie w sile wieku. Proszę sobie wyobrazić dziewczynę w stroju baletnicy zgrabnie tańczącą na scenie. Później proszę sobie wyobrazić mężczyznę z brzuszkiem w stroju baletnicy skaczącego po scenie. Już wyobrażając sobie te dwa sny z udziałem różnych osób czuje się, że znaczenie tych snów musi być inne. Większość senników sprawę tych dodatkowych czynników wpływających na znaczenie snu zupełnie pomija.

Takie samo istotne znaczenie ma wpływ kultury i miejsca pochodzenia danego człowieka na znaczenie snu. Znowu posłużę się przykładem. Weźmy sobie sen, że ktoś jest w jakiejś lodowej krainie. Wszędzie aż po horyzont jest lód i śnieg. Dla kogoś zamieszkującego stale Afrykę ten krajobraz jest nierealny i abstrakcyjny tak samo jak widok powierzchni księżyca. Natomiast dla Eskimosa który codziennie z czymś takim się styka jest to po prostu codzienność. Dla każdej z tych osób więc znaczenie tego snu i symbolika śniegu i lodu jest zupełnie inna.

Dodatkowo warto pamiętać, że symbole też w jakimś stopniu podlegają ewolucji. Sen który śniła osoba w czasach starożytnych może oznaczać zupełnie coś innego dla osoby z naszych czasów, nawet jeśli obie osoby zamieszkiwały ten sam teren. Dlatego więc pewnym nieporozumieniem jest korzystanie z senników innych kultur lub senników, które powstały w dalekiej przeszłości. Swoja drogą to zastanawiające, że można znaleźć senniki, które wskazują że pochodzą ze starożytności, a zawierają określenia rzeczy jakie wtedy nie istniały np. samochód czy samolot.
Proponuję zapoznać się z moją interpretacją Sen 7 gdzie wyraźnie widać jak duży wpływ na sen i symbolikę ma czas oraz miejsce gdzie sen się śnił.

Ta ewolucja i zmiana oraz powstawanie nowych symboli cały czas trwa. Ostatnio na przykład pojawił się nowy symbol. Pojawił się symbol "klonowania", czyli że komuś śni się że jest sklonowany. Kiedyś taki sen był nie do pomyślenia.

Podsumowanie

Pewnie niektóre osoby, które czytają moje opinie na temat senników zastanawiają się dlaczego sam nie stworzę sennika, który nie zawierałby błędów wymienionych przeze mnie powyżej. Przyznam się, że zastanawiałem się nad tą sprawą i muszę powiedzieć, że teoretycznie jest możliwe wykonanie takiego niemal idealnego sennika, tylko że pod względem praktycznym jest to bardzo ciężkie w realizacji. Trudne w realizacji jest z tego powodu, że gdyby spróbować spisać wszystkie możliwości występowania tylko jednego symbolu np. symbolu "drogi" z uwzględnieniem różnych aspektów snu, różnych okoliczności itp. to przygotowanie czegoś takiego zajęłoby bardzo dużo czasu i powstałaby z tego może nawet nieduża książka czy broszurka. Podkreślam, że byłby to opisany tylko jeden symbol! Więc opracowanie takiego sennika w ten sposób dla wszystkich symboli jest niemal niewykonalne.

Nie odradzam, ani nie zachęcam do korzystania z senników. Jednak jeśli ktoś z nich korzysta to niech podchodzi do nich krytycznie i tak do końca nie wierzy we wszystko co tam znajdzie. Po prostu radzę mieć w pamięci fakt, że żaden sennik nie jest idealny.

Nawet jeśliby istniał taki najdoskonalszy sennik to nie wystarczyłby on żeby dokładnie i trafnie zinterpretować wszystkie sny. To jest tak choćbyśmy tłumaczyli jakiś tekst z nieznanego nam języka np. z chińskiego. Coś na pewno nam z tego wyjdzie, tylko że w każdym języku są określone zasady gramatyczne, które mogą zmieniać znaczenie jakichś słów, zwrotów w różnych wypowiedziach. Tak samo jest też z tłumaczeniem snów i informacji przekazywanych nam za pomocą języka symboli. Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze snami może to być pewne utrudnienie, ale nie należy się tym zrażać. Małe dziecko, niemowlę zanim nauczy się rozmawiać też na początku sobie niezrozumiale gaworzy żeby później z biegiem czasu móc swobodnie się komunikować z innymi. Tak samo jest z odczytywaniem snów, po jakimś czasie wraz ze zdobywaniem doświadczenia wiele spraw się wyjaśnia.

 
© Copyrigt by Rafał Marciniak 2004-2009       Polityka prywatności