sennik senniki sny symbole sen w MocSnu

     

Jeśli chcesz abym pomógł Tobie zinterpretować sen to zajrzyj  tutaj
 

Co dają sny ? sennik wstęp

Symbole w snach
     Sennik
     Symbole indywidualne

Tłumaczenie snów - Pomoc

Podstawowy podział snów
     Sny symboliczne
     Sny odreagowujące
     Sny fizyczne
     Sny erotyczne
     Sny prorocze
     Sny odwrotne
     Świadome sny

Sny a czas - podział snów

Sny - Formy przekazu
     Sny powtarzające się
     Sny emocjonujące
     Sny niedokończone

Czego nie robić?

Jeszcze coś o snach
     Sny a bogactwo?
     Można wpływać na sny?
     Czy sny są bezpieczne?

Jak zapamiętywać sny?

Przykłady tłumaczenia snów
     Sen 1 i 2
     Sen 3
     Sen 4 i 5
     Sen 6
     Sen 7 ciekawostka

Informacje o serwisie

O autorze serwisu
     Honorowi współtwórcy

Linkownia

Poczta

   
       

Jak zapamiętywać sny

Podstawową rzeczą żeby interpretować, pracować ze snami jest to, że trzeba po prostu te sny mieć i je pamiętać. Czasem zdarzają się ludzie, którzy twierdzą że nie mają snów, twierdzą że im się nic nie śni. Tak naprawdę oni w tych opiniach się mylą. Każdy ma sny, ale nie każdy je pamięta. Przyczyn z powodu których ktoś nie pamięta swoich snów jest dość dużo. Większość z nich jest związana z nieprawidłowym trybem życia. Ja w każdym razie akurat na tym temacie nie będę się koncentrować. Jeśli kogoś interesuje ta tematyka to proponuję zajrzeć do linkowania. Zawarłem tam między innymi linki do serwisów poświęconej tematyce zaburzeń snu.

W tym miejscu chcę się z Wami podzielić moimi doświadczeniami w kwestii zapamiętywania snów. Podzielę się z Wami kilkoma prostymi sposobami znacznie ułatwiającymi dokładne zapamiętanie i przypominanie sobie snów.

Podstawową sprawą w zapamiętywaniu snów jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Jeśli ktoś kładzie się wieczorem z pozytywnym nastawieniem, że zapamięta swoje sny, to jego szanse na zrealizowanie tego celu znacznie się zwiększają. Trzeba po prostu chcieć zapamiętać sny, wierzyć że jest to możliwe i oczekiwać że nasz umysł nasza podświadomość pomoże nam w tym.

Drugą ważną sprawą jest to, żeby starać się po przebudzeniu nie wstawać od razu z łóżka tylko jeszcze chwilkę w nim poleżeć. Spróbować niejako pobyć jeszcze w atmosferze snu. Starać się będąc jeszcze w łóżku przy zamkniętych oczach odtworzyć akcję snu jeszcze raz w na wpół świadomym umyśle. Takie powtórne odtworzenie snu powoduje jego lepsze zapamiętanie.

Kolejną rzeczą żeby pamiętać sen jest po prostu zapisywanie go. Najlepiej przygotować sobie jakiś zeszyt, w którym będziemy zapisywać każdego dnia swoje sny łącznie z datą kiedy ten sen nam się śnił. Niektórzy taki zeszyt, notatnik nazywają dziennikiem snów. Dla mnie w każdym razie nie ma żadnego znaczenia jak się taki zeszyt będzie się nazywał ani gdzie to będziemy notować czy w zeszycie A4, A5, czy na komputerze. To jest akurat mało istotne. Istotne jest natomiast to co tam będziemy zapisywać. Ważne żeby zapisywać cały sen ze wszystkimi szczegółami, oraz co jest bardzo ważne z odczuciami jakie nam towarzyszyły kiedy śniliśmy. Bardzo pomocne też jest skrótowe zapisywanie tego co się dnia poprzedniego wydarzyło w naszym życiu, coś na zasadzie pamiętnika.

Ma to o tyle istotne znaczenie, że wracając do swoich snów z przed paru tygodni, miesięcy, czy nawet lat łatwiej nam będzie potem dojść do tego czego dany sen dotyczył jeśli akurat w tym momencie nie potrafimy go poprawnie zinterpretować. Z czasem potem może się okazać, że którejś nocy mieliśmy sen proroczy który potem się sprawdził.

Odnośnie spisywania snów to wtrącę tu jeszcze drobną uwagę. Czasem zdarzają się sytuacje wyjątkowe i tak od razu z samego rana nie mamy możliwości zapisania całego snu. Ja w takich przypadkach spisuję taki sen króciutko niejako hasłowo tylko po to żeby później mając czas i możliwości spisania snu mieć jakiś punkt zaczepienia. Robi się to żeby nie utknąć w martwym punkcie i nie zastanawiać się potem co tak w ogóle mi się śniło.

Takie krótkie hasłowe zapisanie snu, w ciągu kilku sekund, potem może być bardzo pomocne. Przykładowe zapisanie hasłowo snu może wyglądać następująco: góra, droga, las, jagody, szczęście itd. W ten sposób możemy zapisać cały sen. Ważne jest jednak w każdym razie jak najszybsze potem dokładne spisanie tego snu. Z biegiem czasu niektóre szczegóły nam po prostu umykają z pamięci. Potem, mimo że napisaliśmy że śniły nam się np. jagody to możemy już nie pamiętać jak one wyglądały, jak smakowały, ile ich było.

Napiszę jeszcze kilka słów na temat snów, które zapomnieliśmy zanim zdążyliśmy je spisać chociażby hasłowo. Nierzadko zdaża się po prostu coś takiego, że śniliśmy jakiś sen, troszkę się przebudziliśmy, odtworzyliśmy sobie ten sen w pamięci, ale godzina była jeszcze wczesna więc odwróciliśmy się na drugi bok i znowu usnęliśmy i przyśnił nam się jakiś kolejny sen. Potem po obudzeniu odtwarzamy w pamięci nasz ostatni sen, ale nie potrafimy sobie przypomnieć snu poprzedniego. Ja w takim przypadku staram się położyć w takiej samej pozycji w jakiej spałem śniąc zapomniany sen. Bardzo często ta prosta rzecz, czyli zmiana pozycji powoduje bardzo szybkie przypomnienie sobie tego snu.

Nie zawsze to jednak to pomaga w takim przypadku trzeba mieć nadzieję że w ciągu dnia przypomnimy sobie ten sen. Zdarza się też tak że zajmując się czymś nagle przypomina nam się on. Wystarczy wtedy zapisać go hasłowo, a potem jak mamy czas i nie jesteśmy niczym zajęci spisać go dokładnie.

Podsumowując:
Żeby pamiętać swoje sny należy mieć odpowiednie nastawienie, po przebudzeniu odtworzyć w pamięci sen i atmosferę snu, a później jak wstaniemy należy taki sen / sny zapisać.

Muszę jeszcze powiedzieć i ostrzec że wbrew pozorom poprawa zapamiętywania snów czasem może skomplikować nam życie. Opisałem to szerzej wyjaśniając istotę snów odreagowujących.

 
© Copyrigt by Rafał Marciniak 2004-2009       Polityka prywatności