sennik senniki sny symbole sen w MocSnu

     

Jeśli chcesz abym pomógł Tobie zinterpretować sen to zajrzyj  tutaj
 

Co dają sny ? sennik wstęp

Symbole w snach
     Sennik
     Symbole indywidualne

Tłumaczenie snów - Pomoc

Podstawowy podział snów
     Sny symboliczne
     Sny odreagowujące
     Sny fizyczne
     Sny erotyczne
     Sny prorocze
     Sny odwrotne
     Świadome sny

Sny a czas - podział snów

Sny - Formy przekazu
     Sny powtarzające się
     Sny emocjonujące
     Sny niedokończone

Czego nie robić?

Jeszcze coś o snach
     Sny a bogactwo?
     Można wpływać na sny?
     Czy sny są bezpieczne?

Jak zapamiętywać sny?

Przykłady tłumaczenia snów
     Sen 1 i 2
     Sen 3
     Sen 4 i 5
     Sen 6
     Sen 7 ciekawostka

Informacje o serwisie

O autorze serwisu
     Honorowi współtwórcy

Linkownia

Poczta

   
       

Czego nie robić tłumacząc sny?

Jeśli ktoś zaczyna interpretować sny to wiadomo, że na samym początku o pewnych sprawach może nie mieć pojęcia. Nikt od razu nie zostaje mistrzem czy ekspertem w jakiejś dziedzinie. Na wszystko jest potrzebne dużo czasu i jeszcze więcej pracy. Każdy zaczynając coś nowego, na przykład zaczynając interpretację snów popełnia na początku dożo błędów. Ilość popełnionych błędów oraz ranga tych błędów ma później olbrzymi wpływ na efekty swojej pracy. W pewnych przypadkach może zdarzyć się tak, że tych błędów może ktoś popełniać tyle, że zupełnie nic z tego nie będzie wychodzić.

Wtedy bardzo szybko można się zniechęcić. W przypadku interpretacji snów korzyści z tego płynące są tak duże, że warto byłoby aby jak najmniej ludzi się zniechęcało. Chciałbym po prostu zarazić jak największa ilość ludzi pasją interpretowania własnych snów, bo naprawdę warto. Opracowałem więc listę najczęściej popełnianych błędów tak aby wiadomo było czego unikać i na co zwracać uwagę. Lista ta jest skierowana dla początkujących interpretatorów snów więc zawiera tylko główne podstawowe błędy popełniane podczas interpretacji.

Najczęściej popełniane błędy:

1. Brak krytycyzmu. Przejawia się to tym, że wierzy się we wszystko co się przeczyta lub usłyszy. Trzeba sobie zdać sprawę, że nie wszystkie wypowiedzi nawet wypowiedzi osób o bardzo dużym autorytecie zawierają 100% prawdy. Nikt nie jest nieomylny i każdemu może zdarzyć się jakaś pomyłka. Także przyswajając sobie jakąś nową wiedzę zawsze trzeba założyć, że jakiś nieduży procent tej wiedzy może nie być do końca prawdą. Proponuje więc podchodzić krytycznie do wszystkich informacji przekazywanych przez innych i samemu starać się to oceniać.

2. Korzystanie z nieodpowiednich senników. Najczęstsze błędy, to korzystanie z senników innych kultur, oraz z senników pochodzących ze starożytności. Jest po prostu możliwość, że część znaczeń pochodzących z dawnych senników już się zdezaktualizowała. Natomiast znaczenia w sennikach pochodzących z innych kultur mogą być prawdziwe, ale tylko dla osób z tej kultury. W naszej kulturze i na tym terenie te znaczenia mogą być zupełnie inne. Szerzej to wyjaśniłem w sennik

3. Interpretowanie poszczególnych symboli bez brania pod uwagę kontekstu całego snu. Zdarza się, że ktoś czyta jakąś interpretację gdzie jest prawidłowo wytłumaczony jakiś symbol, a potem to wytłumaczenie odnosi do zupełnie innego snu gdzie ten sam symbol występował. Takie zachowanie przypomina porównywanie dwóch chorób. Przykładowo ja i kolega mamy kaszel. Kolega poszedł do lekarza i lekarz po przebadaniu zapisał mu jakieś lekarstwa. Ja wtedy mówię skoro on ma kaszel i ja mam kaszel to pewnie to jest ta sama choroba. Po co mam chodzić do lekarza, wezmę te same lekarstwa co on. Nie będę mówił jaki efekt może być takiego zachowania. Każdy sen należy interpretować indywidualnie i indywidualnie dla każdego snu określać co w tym konkretnym śnie dany symbol oznacza.

4. Błędem jest interpretowanie fragmentów snów, interpretowanie źle zapamiętanych snów, pomijanie w interpretacji pewnych szczegółów. Z interpretowaniem snów jest tak jak z czytaniem książki. Jeśli ktoś ma jakaś książkę gdzie co druga kartka jest wyrwana, albo zamazana to raczej ciężko mu będzie taką książkę przeczytać. Tak samo ciężko jest ocenić o czym jest cała książka jeśli przeczyta się tylko kilka wybranych stron. Jeśli chce się znać przekaz snu to trzeba po prostu cały sen interpretować i nie ma innej możliwości. Są sny które źle się zapamiętało i do tych snów nie należy przywiązywać dużej uwagi. Przekaz w takich snach jest przeważnie małoistotny. Te najistotniejsze i najważniejsze informacje są przekazywane w snach, które doskonale się pamięta. Takie sny zawierają silne emocje albo się powtarzają. Na tych snach należy głównie koncentrować swoją uwagę.

5. Interpretowanie snów z przeszłości w sytuacji gdy nie pamięta się własnego stanu psychicznego lub sytuacji w jakiej znajdowało się w momencie wystąpienia snu. Interpretowanie w takich okolicznościach snu z przeszłości po prostu nie przyniesie żadnych korzyści dla osoby śniącej, mimo że sama interpretacja jest poprawna. Przykład takiej interpretacji można znaleźć w przykładach tłumaczenia w Sen 4 i 5

6. Szybkie rezygnowanie z próby interpretowania jakiegoś snu, ze względu na brak możliwości zidentyfikowania co dany sen oznacza. W sytuacji gdy ciężko jest określić co dany sen oznacza, najlepiej jest po dokładnym przeanalizowaniu snu dać sobie chwilkę czasu, odpoczynku. Należy zostawić dany sen, odczekać jakiś czas i w tym czasie zająć się po prostu czymś innym, o czymś innym myśleć. Później ponownie spróbować zinterpretować sen. Ponowne spojrzenie na analizowany sen ze świeżym spojrzeniem bardzo często powoduje tzw. "olśnienie" i dostrzeżenie czegoś na co wcześniej nie zwracało się uwagi. Czasem dopiero po jakimś długim okresie czasu można jakiś sen odczytać. Ja miałem raz dawno temu taki przypadek, że pewien symbol rozszyfrowałem dopiero po dwóch latach. Po rozszyfrowaniu tego symbolu od razu jasne i przejrzyste stało się dla mnie kilka snów. Na szczęście to są bardzo sporadyczne przypadki aż tak długiego odczytywania snów.

7. Interpretowanie snu z nieodpowiednim nastawieniem psychicznym. Obowiązuje pewna reguła, że im bardziej podczas interpretacji snu jest się znudzonym, zmęczonym psychicznie tym mniejsza jest jakość takiej interpretacji. Bardzo istotne znaczenie ma też samo nastawienie do samej interpretacji. Jeśli ktoś nie wierzy, że sny mogą nieść jakiś przekaz, jeśli ktoś jest nastawiony sceptycznie, to nie powinien interpretować własnych snów. Nie powinien też dawać swoich snów do analizy innym osobom. Negatywne nastawienie psychiczne powoduje między innymi to, że ktoś analizując sen czy opisując go robi to przeważnie pobieżnie. Bardzo często pomija się wtedy pewne szczegóły, które wydają się nieistotne. Interpretacja tak uszczuplonego snu może więc później nie oddawać w całości przekazu snu i może zawierać pewne błędy. Oczywiście zmniejszenie ilości szczegółów to tylko jeden z wielu skutków nieodpowiedniego podejścia. Takich skutków jest kilka i każdy z nich w jakimś negatywnym stopniu wpływa na interpretację.

8. Interpretowanie snów z założeniem, że wszystkie sny dotyczą przyszłości i przepowiadają przyszłość. Trzeba sobie uświadomić, że tylko część snów tak naprawdę odnosi się w jakimś sensie do przyszłości. Dość dużo snów odnosi się również do naszej teraźniejszości i przeszłości. Więcej na ten temat w Sny a czas - podział snów.

9. Nierealne wyobrażenie na temat snów. Prawdą jest, że dzięki snom możemy poznać siebie, możemy rozwiązać jakieś problemy, możemy otrzymać cenne rady czy wskazówki. Nie należy jednak oczekiwać, że w jakimś jednym przypadkowym śnie zostaną zawarte wskazówki na całe życie. Podświadomość cenne informacje przekazuje stopniowo i czasem w jednym śnie znajdziemy więcej, a w innym śnie mniej cennej dla nas wiedzy. Sny w końcu to nie jest coś wyjątkowego co sporadycznie się zdarza. Tak naprawdę śnimy co noc i praktycznie co noc jakieś informacje dostajemy. Od czasu do czasu jednak w jakiś śnie jest zawartych więcej informacji, albo te informacje są szczególnie istotne. W takich jednak sytuacjach te sny są bardziej wyróżnione. To wyróżnienie polega na bardzo silnych emocjach występujących w śnie bądź też poprzez powtarzanie się takiego snu. Na temat podejścia do snów szerzej pisałem w Sny a bogactwo?
oraz Można wpływać na sny?

 
© Copyrigt by Rafał Marciniak 2004-2009       Polityka prywatności